תזונה היא חלק משמעותי, אפילו העיקרי, כשמחליטים להתחיל בתהליך של ירידה במשקל ולנהל אורח חיים בריא.

 פירושה המילולי של המילה "DIET" הוא "תזונה". אנו טועים כשאנו מתרגמים זאת לדיאטה, שכן דיאטה היא תהליך זמני בלבד בו האדם רוצה לרדת במשקל ומאמץ לעצמו הרגלי תזונה שניתן להתמיד בהם לתקופה קצרה יחסית. רוב האנשים אשר מנסים דיאטות שונות חווים עליות וירידות חדות במשקלם אך ורק מהסיבה שהדרישות התזונתיות אינן מתאימות להתנהלות הטבעית של הגוף והן מיועדות לתקופה זמנית ולא לקביעות.
התוצאה ברוב המקרים היא שקשה מאוד לאמץ את
הרגלי התזונה בדיאטות הללו מאחר והם יוצרים תסכול
ומהר מאוד נשברים ונוטשים את הדיאטה, זאת תוך
תחושת אכזבה וכשלון עצמי נוסף !!!  
התנודות החדות במשקל כתוצאה מדיאטות כושלות
מכניסות את הגוף למצב של סטרס, פוגעות בתפקודו 
התקין ומקשות על שמירת המשקל הרצוי באופן קבוע.
בנוסף - ככל שהגוף חווה יותר שינויים דרסטיים במשקל כך יהיה קשה יותר בעתיד להגיע למשקל הרצוי, גם אם זה ייעשה בדרך הנכונה, מאחר והגוף כבר מפעיל מנגנוני הגנה למניעת השינויים החדים במשקל וכך בעצם הירידה במשקל נבלמת וכל התהליך הופך לקשה ומתסכל יותר. רק ע"י למידה והפנמת הרגלי תזונה נכונים המתאימים ונוחים למתאמן ניתן להגיע באופן בריא למשקל הרצוי ולשמור עליו לאורך זמן. מעבר לכך, על מנת שמגמת הירידה במשקל תימשך תקופה ארוכה חשוב שהירידה תהיה הדרגתית ומתונה, ולא בירידה דרסטית בזמן קצר.  ארגוני בריאות בינ"ל ממליצים על ירידה של כ 2 ק"ג בחודש על מנת לשמור על תפקודו התקין של הגוף וכדי שהתהליך יתבצע בדרך הבריאה ביותר.

 

כאמור, שינוי קיצוני במשקל אינו טבעי לגוף ואינו מאפשר לו להסתגל לשינוי בהדרגה וכתוצאה מכך הגוף נכנס ל"סטרס" ויוצר מגננה טבעית כנגד התהליך שעלול לפגוע בו ולבסוף הירידה במשקל נבלמת והמשקל נשאר תקוע, מה שיוצר תסכול וגורם לנקוט בצעדים קיצוניים יותר כדי לרדת במשקל בכח כנגד התנהלותו הטבעית של הגוף. 
לכן חשוב להבין שתהליך הירידה במשקל חייב להיות הדרגתי וסבלני, ללא קיצורי דרך.
אסור להתפתות ולשאוף לשינויים קיצוניים בזמן קצר אלא לתכנן את התהליך לתקופה ארוכה כך שיהיה קל יותר להתרגל לשינוי, להטמיע את ההרגלים ולבסוף להתמיד בכך ולהפוך זאת לאורח חיים כדבר שבשגרה ולשמור על התוצאות לאורך זמן.  


 

מאת עידו ליברמן (B.Ed) - בעלים FITNESS GROUP.